KOŚCIÓŁ STACYJNY

Już pierwsi chrześcijanie mieli zwyczaj gromadzenia się na uroczystej modlitwie w miejscu śmierci męczennika. Z tej praktyki wyrósł w starożytnym Rzymie zwyczaj pielgrzymowania od jednego grobu męczennika do drugiego. Były tam celebrowane uroczyste Eucharystie pod przewodnictwem papieża, a także odbywały się procesje.

W Średniowieczu, gdy ta tradycja się utrwalała, w dniu pielgrzymowania obowiązywał ścisły post. Zwalniały z niego dopiero wieczorne Nieszpory, odprawiane w kościele stacyjnym pod przewodnictwem papieża. Po nich chrześcijanie zasiadali do wspólnej kolacji.

W VI wieku papież św. Grzegorz Wielki skodyfikował, jak ma wyglądać celebracja w kościele stacyjnym: najpierw wspólna modlitwa południowa Liturgią Godzin, potem procesyjne przejście do świątyni, Eucharystia, Nieszpory, agapa (kolacja).

W roku 2021 przeżywamy w całym Kościele Rok św. Józefa. 8 grudnia 2020 roku minęło 150 lat od ogłoszenia przez papieża bł. Piusa IX (poruszonego ciężką i bolesną
goryczą czasów) Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego.

18 lutego, J.E. Ksiądz Biskup Marek Solarczyk, ustanowił w naszej radomskiej diecezji jubileuszowe kościoły stacyjne:
w Goździe Starym, w Jedlni – Letnisko, w Kozienicach, w Kuczkach, w Krzyżanowicach, w Skarżysku – Kamiennej,
w Zarzeczu oraz kościół w naszej parafii św. Józefa w Radomiu.

W dekrecie ustanawiającym Ksiądz Biskup napisał: „Powierzam posługującym tam duszpasterzom troskę o umocnienie życia wiary modlących się w tych świątyniach wiernych”.

Nie jest łatwe w dobie pandemii organizowanie celebracji według kodeksu św. Grzegorza Wielkiego albo tym podobnych. Zachęcajmy jednak wszystkich do odwiedzania naszego kościoła i kaplicy Świętej Rodziny.

Jednym z aktów pobożności, który umożliwia uzyskanie odpustu zupełnego w Roku św. Józefa jest odmówienie Litanii do św. Józefa za chrześcijan prześladowanych. Warto czynić to w naszej jubileuszowej świątyni. Pamiętajmy też
o zwykłych warunkach uzyskania odpustu: braku przywiązania do najmniejszego grzechu (nawet powszedniego),
o stanie łaski uświęcającej, przyjęciu Komunii świętej i modlitwie w intencjach papieża Franciszka.

Zapraszamy także na Nabożeństwa ku czci św. Józefa 19. dnia każdego miesiąca.

Małą realizacją kodyfikacji papieża św. Grzegorza Wielkiego są wigilijne wieczory z dziesiątką różańca, konferencją, świadectwem i Nieszporami Liturgii Godzin, na które zapraszamy do kaplicy Świętej Rodziny po Mszy świętej wieczornej
w każdy wtorek (wszak każda środa to Dzień św. Józefa).

Pomyślmy, jak naprawdę zbliżyć się do Boga w kolejnym roku goryczy walki ze śmiertelnym wirusem oraz naszym osobistym grzechem.

cb

do góry